Triduum Paschalne 2025

Triduum Paschalne 2025

Niedzielą Palmową, 13 kwietnia 2025 r. rozpoczął się w tym roku Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią było Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, i Wielka Sobota. Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci, i Zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 r., o godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa uczciliśmy przez przystąpienie do Komunii św. ofiarując Ją i modląc się za kapłanów. Po Mszy św. miało miejsce przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do kaplicy przechowania Najświętszego Sakramentu zwanej „Ciemnicą”, gdzie rozpoczęła się adoracja do godz. 22.00.

Następnego dnia w Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 r., od godz. 10.00 rano do godz. 17.00 nasi parafianie zbierali się w kościele na modlitwie, a o godz. 17.00 odbyło się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po jego zakończeniu, o godz. 18.00 rozpoczęła się celebracja liturgii, w czasie której został odczytany fragment Ewangelii św. Jana dotyczący męki Pańskiej. Następnym punktem liturgii była Adoracja Krzyża, po czym nastąpiła Komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Adoracji zwanej „Grobem Pańskim”. Po zakończeniu tych uroczystości odśpiewane zostały Gorzkie Żale.

W Wielką Sobotę, 19 kwietnia 2025 r., od godz. 10.00 rano do godz. 17.00 odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem o godz. 18.00 w modlitewnym skupieniu nasi parafianie uczestniczyli w ceremonii Wigilii Paschalnej, podczas której odbyło się poświecenie ognia, Paschału, wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń złożonych na chrzcie świętym, po czym nastąpiła liturgia eucharystyczna.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 20 kwietnia 2025 r., o godz. 6.00 rano rozpoczęła się uroczysta procesja wokół naszego kościoła i klasztoru. W naszej świątyni podobnie jak i we wszystkich kościołach krzyże zostały ozdobione czerwoną stułą, a przy ołtarzu postawiono Paschał i figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszystkie te znaki jak i cała Liturgia Oktawy Wielkanocy oraz Okresu Wielkanocnego mają nam pomagać w przeżywaniu radości ze Zmartwychwstania Pana i w dziękczynieniu za Dzieło Zbawienia człowieka.

Scroll to Top